" izolasyonlu hafif yapı malzemelerinde lider kuruluş "

NEDEN BİMS

Pomzanın hem dünyada hem de ülkemizde en çok kullanıldığı alan inşaat sektörüdür. Hafif beton eldesinde agrega olarak kullanılmasıyla BİMS elde edilir;

• Normal betona göre çok daha hafif olmalarından dolayı taşınma, kullanım ve işçilikte önemli tasarruf sağlanır.

• Temele aktarılan yük azalır ve yaklaşık %17 oranında inşaat demiri tasarrufu sağlanır.

• Isı ve ses yalıtkanı olarak normal betondan 4 kat fazla izolasyon kalitesi sağlanır.

• Yangına karşı 760 derece ısıya dayanıklıdır. • Küflenmeye ve haşerele karşı direnç sağlar.

• Binalar dondan etkilenmez.

Bütün bu nedenlerden dolayı ülkemizde yapılarda kullanımını arttırmak gerekiyor. Özellikle kış dönemi uzun geçen ve en zengin pomza yataklarına sahip Doğu Anadoluda ve doğal yapısında nem (rutubet) bulunduran bölgelerde daha yaygın kullanılması gerekmektedir. Bunun için inşaat yapan kişilerin pomza kullanımının ne denli faydalı olduğunu bilmeleri gerekir. Binaların yapı hafifliği de çok önemlidir.

1992 yılında meydana gelen Erzincan depreminde yıkılan binalarda tespit edilen nedenlerden biri de bina ağırlığı olmuştur. Çok katlı binalarda en çok hasar gören zemin ve 1.nci katlar olmuştur. Bunun da sebebi bu katlara daha fazla yük bindiğindendir. Bu yüzden deprem bölgesinde bulunan ülkemizde mümkün olduğunca hafif yapı yapılmalıdır.

EKONOMİKTİR: Bina maliyetlerinde büyük tasarruf sağlar. NEM: Ortam nemini doğal olarak ayarladığı için rutubet tutmaz nem ve güverçile yapmaz.
       
İZOLASYON: Doğal gözenekli yapısı sayesinde yaz-kış ısı izolasyonu sağlar.0, 175 WmK ısı geçirgenliği. SIVA TUTUCUDUR : Gözenekli yapısı ile çok iyi sıva tutucudur. Rötre çatlaklarını önler.
       
SES: Homojen boşlukları sayesinde ses izolasyonu sağlar. 45 dB ses yalıtım değeri vardır. ÜRETİM: Tamamen otomatik üretim bantlarında her tür isteğe göre üretilir.
       
DAYANIKLIDIR: 5-37 kg/cm3 basınca dayanıklıdır ve elastiki bir yapıdadır. Depreme karşı dayanıklıdır. GERİ DÖNÜŞÜM: Doğaldır. Yapısında kimyasal maddeler içermediği için geri dönüşümlüdür.
       
HAFİFTİR: Hafif olduğu için bina ağırlığını azaltır.İnşaat çeliğinden tasarruf sağlar. KREATİFTİR: Özgün yapısı sayesinde kreatif tasarımlar oluşturur. 5 ayrı renkte üretilebilir.
       
YANMAZ: 760'C kadar ateşe dayanıklıdır. Yangına karşı binayı korur. AKILLI SEÇİM: Sahip olduğu üstün özellikleri sayesinde mükemelliğini kanıtlamıştır.